Make your own free website on Tripod.com
STATE2007.TRIPOD.COM

PREVIOUSCHAMPIONS

2007 Teams Schedule Staff Regions Hyde
History Champs Players of Year Big Stick Sportsmanship PK's Memories

 - From 1926-1949, there was only one state tournament.
 - From 1950-1978, the state was divided into two classes based on town size. Following an eight-team, double-elimination state tournament in each class, the two class champions would play in a best-of-three series to decide the state champion.
 - From 1979-1989, the format was changed again. An eight-team Class B state tournament would be held, in which the final two teams would advance to play with six Class A teams in the State Championship Tournament.
 - From 1990-1993, every class A team was automatically entered in the State Championship Tournament, along with the two finalists from Class B.
 - Since 1994, the current format has been in place, in which the top two finishers from each of three Class A regional tournaments, the host team, and the Class B champion qualify for a eight-team double-elimination championship tournament.
 - Beginning in 2002, the Class B champion was given the option of either playing in the State Championship Tournament, or representing the state in the Division II American Legion Central Plains Regional. Whichever tournament the champion chooses to play in, the runner up then plays in the other.
 

YEAR

State Champion Class A Champion Class B Champion
2006 Rapid City Post 22 Winner/Colome
2005 Rapid City Post 22 Parkston
2004 Sioux Falls East Madison
2003 Sioux Falls West Freeman
2002 Rapid City Post 22 Freeman
2001 Rapid City Post 22   Milbank
2000 Rapid City Post 22 Groton
1999 Mitchell   Scotland
1998 Rapid City Post 22   Groton
1997 Sioux Falls East   Howard
1996 Rapid City Post 22   Brandon
1995 Rapid City Post 22   Groton
1994 Rapid City Post 22   Vermillion
1993 Rapid City Post 22   Lennox
1992 Sioux Falls   Miller
1991 Rapid City Post 22   Miller
1990 Rapid City Post 22   Groton
1989 Sioux Falls Canton
1988 Sioux Falls   Miller
1987 Rapid City Post 22   Clark
1986 Rapid City Post 22   Clark
1985 Rapid City Post 22   Tabor
1984 Rapid City Post 22   Groton
1983 Rapid City Post 22   Lesterville
1982 Rapid City Post 22   Clark
1981 Rapid City Post 22   Mobridge
1980 Rapid City Post 22   Scotland
1979 Rapid City Post 22   Armour
1978 Rapid City Post 22 Rapid City Post 22 Groton
1977 Rapid City Post 22 Rapid City Post 22 Parkston
1976 Rapid City Post 22 Rapid City Post 22 Groton
1975 Rapid City Post 22 Rapid City Post 22 Java
1974 Rapid City Post 22 Rapid City Post 22 Orient-Faulkton
1973 Rapid City Post 22 Rapid City Post 22 Selby
1972 Rapid City Post 22 Rapid City Post 22 Parkston
1971 Rapid City Post 22 Rapid City Post 22 Howard
1970 Rapid City Post 22 Rapid City Post 22 Howard
1969 Sioux Falls Sioux Falls Dell Rapids
1968 Pierre Pierre Dell Rapids
1967 Pierre Pierre Eureka
1966 Rapid City Post 22 Rapid City Post 22 Canton
1965 Rapid City Post 22 Rapid City Post 22 Redfield
1964 Aberdeen Aberdeen Gregory
1963 Rapid City Post 22 Rapid City Post 22 Milbank
1962 Rapid City Post 22 Rapid City Post 22 Milbank
1961 Rapid City Post 22 Rapid City Post 22 Howard
1960 Howard Aberdeen Howard
1959 Sioux Falls Sioux Falls Scotland
1958 Sioux Falls Sioux Falls Scotland
1957 Sioux Falls Sioux Falls Scotland
1956 Aberdeen Aberdeen Elk Point
1955 Aberdeen Aberdeen Gregory
1954 Aberdeen Aberdeen Gregory
1953 Lennox Aberdeen Lennox
1952 Aberdeen Aberdeen Flandreau
1951 Mitchell Mitchell Gregory
1950 Aberdeen Aberdeen Corsica
1949 Aberdeen    
1948 Sioux Falls    
1947 Aberdeen    
1946 Sioux Falls    
1945 Aberdeen    
1944 Aberdeen    
1943 Sioux Falls    
1942 Aberdeen    
1941 Pierre    
1940 Sioux Falls    
1939 Aberdeen    
1938 Pierre    
1937 Pierre    
1936 Pierre
1935 Pierre
1934 Sioux Falls
1933 Gregory
1932 Colton
1931 Watertown
1930 Aberdeen
1929 Gregory
1928 Mitchell
1927 Alcester
1926 Beresford